środa, 2 listopada 2011

Zielona wyspa czyli analfabetyzm ekonomiczny


Polacy są analfabetami ekonomicznymi, zresztą na własne życzenie, bo nawet nie próbują się choć trochę dokształcić. Z tego też powodu każdy, kto dorwie się do mediów, może im wszystko wmówić, na przykład to, że jesteśmy zieloną wyspą.

Zielona wyspa polega m.in. na tym, że mamy trzykrotnie mniejsze średnie płace, niż bijący się na ulicach Grecy, największy poziom biedy w Unii Europejskiej, najgorszą służbę zdrowia, najgorsze koleje, najwięcej śmiertelnych wypadków na drogach, też zresztą fatalnych itp., itd. Zielono, i owszem jest, ale w głowach polityków, którzy opowiadają społeczeństwu bzdury sądząc, że prawda nigdy się nie wyda, a zniewolone umysły polskich obywateli we wszystko uwierzą. I rzeczywiście - jak dotąd wierzą, ale jak długo? Kryzys nie omija i nie ominie żadnego kraju Unii Europejskiej, a będzie tym głębszy tam, gdzie jest większa bieda i ekonomiczny analfabetyzm, czyli hołdowanie neoliberalnej doktrynie, której wyparli się już nawet sami jej światowi twórcy. Już dokładnie wiadomo, że "niewidzialna ręka rynku" niczego nie uratuje i niczego nie ureguluje, a jest tylko siłą miażdżącą, generującą biedę,bezrobocie,niewolniczą pracę, zbójeckie niszczenie środowiska naturalnego oraz kolejne światowe kryzysy. Ta doktryna jest na rękę najwyżej kilku procentom najbogatszych ludzi w każdym społeczeństwie, którzy bogacą się nadal, gdy reszta biednieje. To oni mają faktyczną władzę, wywierają wpływ na poczynania polityków, doprowadzają do zmian ustaw tak, by były one korzystne dla ich dalszego bogacenia. Zastanówcie się chociażby, skąd w Polsce wzięły się śmieciowe umowy o pracę i na czyją korzyść działają.

Nigdy nie wiadomo, co może być powodem wybuchu społecznego niezadowolenia, które niemal w jednej chwili ogarnia cały kraj. Czasem może to być drobiazg, rzecz pozornie bez znaczenia, która nie wiadomo dlaczego staje się zapalną iskrą. Tak było za czasów Solidarności. Tak może być i teraz, gdy Polacy przestaną wierzyć w zielone i zrozumieją, że padli ofiarą wielkiego oszustwa. A co wtedy? Może zostaną wreszcie spełnione gdańskie postulaty?

2 komentarze:

 1. Hi, yes this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

  my site :: kabaretki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish
  my web site loaded up as fast as yours lol

  Feel free to visit my website; Car Hire Dalaman

  OdpowiedzUsuń